Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym

Erweitern Sie Ihr Wissen über Verhaltensänderungen mit der Health Coach-Zertifizierung von ACE.
February 8, 2020
Pamiętaj, że Twoje treningi nie zawsze muszą być złożone i każdego dnia zająć wiele godzin.
February 18, 2020

Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym

Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym

Linear morphea, który powoduje stwardnienie skóry Zespół Guillain-Barré, który pojawia się, gdy układ odpornościowy atakuje układ nerwowy Myasthenia gravis, która powoduje osłabienie i zmęczenie mięśni Zapalenie jelit, stan przewlekły obejmujący skurcze, gazy, zaparcia i biegunkę (3)Zespół Sjögrena , co powoduje suchość w ustach i oczach

Niekoniecznie jest tak, że bielactwo powoduje którekolwiek z tych innych zaburzeń autoimmunologicznych. Ale eksperci podejrzewają, że niektóre z przyczyn bielactwa (genetyka i czynniki środowiskowe) mogą również narażać cię na większe ryzyko innych chorób autoimmunologicznych.

Choroby autoimmunologiczne nie powstają z powodu bielactwa," mówi dr Hal Weitzbuch, dermatolog w prywatnej praktyce w Calabasas w Kalifornii. "Jednak bielactwo jest najprawdopodobniej związane z innymi chorobami autoimmunologicznymi, ponieważ są to stany o podobnej patofizjologii. "

Jeśli masz bielactwo, mądrze jest być świadomym tych linków, dzięki czemu możesz zostać przetestowany, jeśli masz nieoczekiwane lub niewyjaśnione objawy.

Więcej o chorobach autoimmunologicznych

9 chorób autoimmunologicznych, które wpływają na Twój wygląd

Insektycydy i choroby autoimmunologiczne: co kobiety powinny wiedzieć

Czy szczepionki mogą powodować zaburzenia autoimmunologiczne?

Zaburzenia związane ze stresem związane z chorobami autoimmunologicznymi, wyniki badań

Czy bielactwo może powodować raka skóry?

Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. (4) Może więc wydawać się logiczne, że brak melaniny (jak to ma miejsce w przypadku bielactwa nabytego) musi sprawiać, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne i raka skóry.

Niektóre dowody sugerują jednak coś innego. Badanie opublikowane w styczniu 2013 r. w The British Journal of Dermatology wykazało, że w grupie 1037 osób z bielactwem niesegmentalnym (najczęstszym typem) osoby te były w rzeczywistości mniej narażone na rozwój raka skóry. (5) Naukowcy podejrzewają, że te same geny, które narażają na ryzyko rozwoju bielactwa, również odgrywają rolę w ochronie przed czerniakiem. (6)

Radzenie sobie z emocjonalnymi skutkami ubocznymi bielactwa

Mimo że bielactwo zwykle nie powoduje bólu, swędzenia ani innych poważnych fizycznych skutków ubocznych, zdiagnozowanie stanu może być emocjonalnie obciążające. (7)

To nie jest stan, z którym ktoś się rodzi. Pojawienie się i rozprzestrzenienie się białych plam na skórze może sprawić, że niektórzy ludzie poczują się skrępowani i mogą powodować niepokój związany z tożsamością etniczną. (1) Niska samoocena i depresja to potencjalne skutki uboczne bielactwa. (2)

POWIĄZANE: Jak rozpoznać objawy depresji

Piętno otacza bielactwo, ponieważ ludzie postrzegają je jako nie „normalne” – mówi Skotnicki. Niektórzy ludzie mogą unikać interakcji z innymi, którzy mają bielactwo ze strachu, że stan jest zaraźliwy. (Nie jest.) (8)

„To może być katastrofalne, szczególnie dla osób kolorowych” – mówi dr Skotnicki. To dlatego, że bielactwo jest trudniejsze do ukrycia na ciemnej skórze.

„W przypadku skóry rasy kaukaskiej, jeśli jesteś wystarczająco sprawiedliwa i masz plamy bielactwa, możesz ich nawet nie zobaczyć” – mówi Skotnicki. Ale na ciemniejszej skórze, gdzie jest większy kontrast między zwykłym odcieniem skóry a skórą dotkniętą bielactwem, różnice są bardziej wyraźne i trudniejsze do ukrycia.

POWIĄZANE: Jak zachować zdrowy wizerunek ciała

Doświadczenie życia z bielactwem może być szczególnie trudne dla dzieci, ponieważ inne dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy, że jest to choroba i mogą nie być na nią wrażliwe, nieumyślnie mówiąc krzywdzące rzeczy lub świadomie dokuczając innym dzieciom. Około 50 procent pacjentów z bielactwem diagnozuje się przed 21 rokiem życia, więc wielu radzi sobie z tą chorobą w okresie dojrzewania i lat młodzieńczych — kiedy nastolatki mają już dużo na głowie, jeśli chodzi o zrozumienie zmian zachodzących w ich ciele i obrazie siebie . (2)

W przeglądzie opublikowanym w maju 2018 r. w czasopiśmie Pediatric Dermatology stwierdzono, że doświadczanie bielactwa jako dziecka może zwiększać stres i pogarszać jakość życia. (9)

Nie ma sposobu, aby z całą pewnością powiedzieć, jak niepokojące będzie bielactwo nabyte emocjonalnie, ponieważ zależy to od przypadku i osoby.

Możesz być zdrowy i szczęśliwy z bielactwem. Oto kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie

Biorąc pod uwagę cały stres i emocje, które towarzyszą zdiagnozowaniu bielactwa, kluczowe znaczenie ma wsparcie rodziny, przyjaciół i lekarzy. Niektórzy pacjenci znajdują wsparcie, którego potrzebują od swojego lekarza, podczas gdy inni mogą potrzebować więcej pomocy. (10)

Wsparcie emocjonalne

Grupy wsparcia i specjaliści od zdrowia psychicznego mogą być niezwykle pomocni dla osób z bielactwem, mówi dr Adrienne Haughton, dyrektor dermatologii klinicznej i kosmetycznej w Stony Brook Medicine w Commack w stanie Nowy Jork. Możesz znaleźć grupę wsparcia w swojej okolicy za pośrednictwem Vitiligo Support International lub porozmawiać z innymi online za pośrednictwem społeczności Vitiligo Friends.

Michele Green, MD, dermatolog z Nowego Jorku, zgadza się. „Poszukiwanie porady może pomóc ci upewnić się, że nie jesteś sam” — mówi. Rozmowa z dermatologiem z doświadczeniem w psychoterapii jest idealna, ale psycholog lub inny specjalista od zdrowia psychicznego również może pomóc. (10)

Może zasugerować terapię poznawczo-behawioralną, uważność lub terapię akceptacji i zaangażowania, które, jak wykazano, pomagają pacjentom z bielactwem zwiększyć ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. (11)

Dbanie o Twoją skórę

Oprócz leków i innych metod leczenia, które lekarz może przepisać, aby pomóc w opanowaniu i powstrzymaniu rozprzestrzeniania się fizycznych objawów bielactwa nabytego, ważne jest również, aby wiedzieć, że pewne nawyki związane ze stylem życia mogą sprawić, że będzie to mniej zauważalne, takie jak:

Noszenie kremu przeciwsłonecznego i unikanie solarium, ponieważ światło ultrafioletowe (UV) może wywołać reakcję bielactwa. (1) Poszukaj kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania z SPF 30 lub wyższym. (12) Ochrona skóry za pomocą odzieży Możesz zwiększyć SPF odzieży, piorąc ją środkiem chroniącym przed promieniowaniem UV. (12) Nałożenie samoopalacza na skórę może bezpiecznie dodać koloru. Amerykańska Akademia Dermatologii sugeruje wybór takiego z dihydroksyacetonem, który według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków jest składnikiem odpowiedzialnym za przyciemnienie skóry. (12,13) ​​Unikanie tatuaży Czasami mogą wywołać kolejną epidemię bielactwa w ciągu dwóch tygodni. (11) Ograniczenie narażenia na farbę do włosów i wybielacz Zawierają one substancje chemiczne zwane fenolami, które mogą wywołać lub rozprzestrzeniać się bielactwo nabyte. Zamiast tego wybierz naturalne barwniki. (9)

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli harmoniqhealth.com masz bielactwo. Będziesz chciał wspomnieć o wszelkich innych objawach, których doświadczasz, w tym związanych z depresją lub lękiem, aby mógł pomóc zdiagnozować wszelkie problemy lub powikłania, których doświadczasz, i połączyć Cię z potrzebnymi zasobami.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Bielactwo. Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna. 25 września 2018 r. Wpływ bielactwa wykracza poza skórę. Amerykańska Akademia Dermatologii. 16 marca 2015. Zespół jelita drażliwego. Klinika majonezu. 17 marca 2018 r. Czy niektórzy ludzie są bardziej podatni na uszkodzenia skóry od słońca? Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe. 19 kwietnia 2017 r. Teulings HE, Overkamp M, Ceylan E, et al. Zmniejszone ryzyko czerniaka i raka skóry nieczerniaka u pacjentów z bielactwem: badanie wśród 1307 pacjentów i ich partnerów. Brytyjskie czasopismo Dermatologii. Styczeń 2013. Spritz, RA. Genetyka uogólnionego bielactwa: szlaki autoimmunologiczne i odwrotny związek z czerniakiem złośliwym. Medycyna genomowa. 19 października 2010. Diagnozowanie bielactwa. Zdrowie NYU Langone. Często zadawane pytania dotyczące bielactwa (FAQ). Międzynarodowe wsparcie bielactwa. Cadmus SD, Lundgren AD, Ahmed AM. Interwencje terapeutyczne w celu zmniejszenia psychospołecznego efektu bielactwa u dzieci: przegląd. Dermatologia dziecięca. Lipiec 2018. Zoysa P. Interwencje psychologiczne w dermatologii. Indian Journal of Dermatology. Styczeń–luty 2013. Ahmed A, Steed L, Burden-Teh E, et al. Identyfikacja kluczowych elementów interwencji psychologicznej dla osób z bielactwem — badanie ilościowe i jakościowe w Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem internetowych kwestionariuszy osób z bielactwem i pracowników służby zdrowia. Czasopismo Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii. 4 lipca 2018 r. Bielactwo. Amerykańska Akademia Dermatologii. Bezsłoneczne opalacze i bronzery. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. 6 marca 2018. Pokaż mniej

Najnowsze w bielactwie

Kolor oczu może pomóc przewidzieć ryzyko bielactwa

Badania pokazują, że osoby z niebieskimi oczami są mniej narażone na chorobę autoimmunologiczną.

Autor: Mary Elizabeth Dallas Maj 8, 2012

6 wskazówek pooperacyjnych, które pomogą Ci wygoić się nacięciem

Właściwe odżywianie jest kluczową — ale często pomijaną — częścią twojego planu regeneracji.

Autor: Andrea Peirce, 26 kwietnia 2021 r. Treści reklamowe sponsorowane

8 rzeczy, które ludzie z egzemą muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Jak twierdzą dermatolodzy, zdecydowana większość osób z atopowym zapaleniem skóry może skorzystać na otrzymaniu szczepionki chroniącej przed nowym koronawirusem. Czytać. . .

By Moira Lawler20 kwietnia 2021

Ty — tak, Ty! — Może zostać rzecznikiem pacjentów z łuszczycą

Autor: Howard Chang, 25 marca 2021 r.

Życie z łuszczycą jako azjatyckiego Amerykanina może oznaczać „jedzenie gorzkich”

Autor: Howard Chang, 3 marca 2021 r.

Co zrobić, jeśli leczenie miejscowe nie jest wystarczające dla Twojej łuszczycy?

W miarę postępu choroby konieczne może być rozważenie leczenia systemowego w celu opanowania objawów.

Colleen de Bellefonds 23 lutego 2021 r

10 oznak, że czas zadzwonić do dermatologa w sprawie łuszczycy

Może się zdarzyć, że będziesz musiał skontaktować się z dermatologiem pomiędzy regularnie zaplanowanymi wizytami.

Colleen de Bellefonds 23 lutego 2021 r

7 sposobów na łączenie się z innymi, jeśli masz suppurativa Hidradenitis

Oto, jak czuć się mniej samotnym, jeśli żyjesz z tą przewlekłą chorobą skóry.

Autor: Julie Stewart11 lutego 2021

9 zaleceń i zakazów dietetycznych w przypadku ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych

Sama dieta nie wyleczy choroby, ale to, co jesz, może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy HS.

Autor: Julie Stewart11 lutego 2021

Zapytaj topowego lekarza Castle Connolly: jak starzenie się i grawitacja wpływają na twoją skórę

Znany chirurg plastyczny, uznany za najlepszego lekarza Castle Connolly, omawia czynniki wpływające na wygląd naszej skóry oraz sposoby, w jakie mogą to robić pacjenci. . .

Do 11 lutego 2021"

Bielactwo zwykle początkowo pojawia się jako jaśniejsze niż normalnie plamy na skórze, które stopniowo stają się lekko różowe, a następnie, w wielu przypadkach, prawie całkowicie białe. Axel Bueckert/

Kolor twojej skóry (i oczu) pochodzi od melaniny, która jest wytwarzana przez komórki zwane melanocytami. (W przypadku osób z bielactwem, komórki te z jakiegoś powodu są niszczone przez organizm. W rezultacie skóra traci kolor, a wokół ciała pojawiają się białe plamy. (3)

Dlaczego tak się może stać? „Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu niszczy melanocyty, powodując białe plamy” – mówi dr Michele Green, dermatolog w prywatnej praktyce w Nowym Jorku.

Każdy może potencjalnie rozwinąć bielactwo. Dotyka mężczyzn i kobiet wszystkich ras i w każdym wieku, chociaż w większości przypadków białe plamy związane z bielactwem zaczynają pojawiać się przed 20. urodzinami. (3,4) Suzanne Friedler, MD, dermatolog w The Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku, mówi, że około połowa przypadków bielactwa zaczyna się w wieku 20 lat. (5)

Białe plamy na skórze są znakiem rozpoznawczym bielactwa

Najbardziej oczywistym znakiem, że ktoś ma bielactwo, jest pojawienie się białych plam na skórze. „Są one zwykle znacznie jaśniejsze niż normalna skóra pacjenta i bardziej widoczne u pacjentów z ciemniejszymi typami skóry” – mówi dr Adrienne Haughton, dyrektor ds. dermatologii klinicznej i kosmetycznej w Stony Brook Medicine w firmie Commack w Nowym Jorku. Dzieje się tak po prostu dlatego, że istnieje ostrzejszy kontrast między typową skórą a skórą dotkniętą bielactwem u osób o ciemnej karnacji. (6)

Plamy bielactwa mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. (4) Zwykle jednak plamy zaczynają się w miejscach wystawionych na działanie słońca, takich jak dłonie, stopy, ramiona i twarz. Pojawiają się również pod pachami, w okolicy pachwiny lub w pępku. (6)

Niektóre osoby – zwłaszcza te o ciemnej skórze – mogą również doświadczać bielactwa w ustach, a ich usta mogą tracić kolor. Bielactwo może również wpływać na włosy. Pacjenci ci mogą doświadczyć wczesnego siwienia lub wybielania. Może to dotyczyć nie tylko włosów na głowie, ale także brwi i rzęs. Siatkówka w oku również może stracić kolor. (4)

Plamy te zazwyczaj najpierw pojawiają się jako jaśniejsze niż normalnie plamy na skórze, które stopniowo stają się lekko różowe (kiedy układ odpornościowy organizmu atakuje zdrowe melanocyty), a następnie, w wielu przypadkach, prawie całkowicie białe. (7) Niektóre zabiegi mogą być bardziej skuteczne na początku, gdy skóra zaczyna tracić pigment. (8)

Warto również zauważyć, że białe plamy związane z bielactwem różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia:

Bielactwo segmentalne Ludzie, u których bielactwo nabyte w młodym wieku, zwykle doświadczają go po jednej stronie ciała, co nazywa się bielactwem segmentalnym. W przypadku tych osób choroba zwykle rozprzestrzenia się przez rok lub dwa lata, a następnie ustaje. (4) Bielactwo zlokalizowane lub ogniskowe Jest to bielactwo, które dotyka tylko kilku części ciała. Uogólnione bielactwo Najczęstszy rodzaj bielactwa, który powoduje pojawienie się białych plam w tym samym obszarze po każdej stronie ciała. (4)

Czasami bielactwo postępuje i pogarsza się, a czasami kolor może wrócić

Żadne dwa przypadki bielactwa nabytego nie są dokładnie takie same, a to, czy plastry się rozprzestrzenią, zależy od rodzaju bielactwa nabytego. Bielactwo segmentowe pozostaje w jednej części (lub segmencie) ciała, podczas gdy bielactwo niesegmentalne może rozprzestrzeniać się na inne miejsca. Może to nastąpić szybko lub w ciągu kilku lat — różni się w zależności od osoby. (6)

Nie można powiedzieć, jak rozpowszechniony będzie jeden przypadek bielactwa nabytego. (4) „Czasami skóra może spontanicznie ulegać ponownej pigmentacji, ale równie często może się rozprzestrzeniać utrata koloru skóry” – mówi dr Friedler.

Leczenie bielactwa może pomóc przywrócić kolor dotkniętemu obszarowi lub sprawić, że bielactwo będzie mniej zauważalne, ale nie powstrzyma rozprzestrzeniania się bielactwa ani nie zapobiegnie rozwojowi białych plam w innych miejscach. Obecnie nie ma lekarstwa, które mogłoby zatrzymać lub odwrócić bielactwo. (4)

Ale są pewne rzeczy, które mogą pogorszyć bielactwo nabyte w pigmentacji. Jednym z nich jest uszkodzenie przez słońce, dlatego eksperci zalecają osobom z bielactwem stosowanie wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania z SPF 30 lub wyższym. (4) Noszenie kremu przeciwsłonecznego pomaga również zapobiegać opalaniu się skóry, co zminimalizuje różnicę w wyglądzie skóry dotkniętej bielactwem w porównaniu ze skórą normalną.

Niektóre wyzwalacze mogą pogorszyć bielactwo nabyte

Tutaj pomocne jest zrozumienie małego tła na temat tego, co powoduje bielactwo na początku. Większość przypadków bielactwa jest związana z predyspozycjami genetycznymi, mówi Friedler, więc prawdopodobnie masz pewien skład genetyczny, który naraża cię na ryzyko rozwoju choroby.

Jest z nim związanych ponad 30 genów. (9) Odmiany w szczególności w dwóch genach — NLRP1 i PTPN22 — odgrywają rolę w zwiększaniu ryzyka, ponieważ mogą prowadzić do stanu zapalnego i powodować błędny atak układu odpornościowego na tkanki organizmu. (9)

Comments are closed.